طبق گفته‌ی اطلاعات انگلیس، ایران مسئول حمله‌ی سایبری به مجلس انگلیس در تابستان بود که سعی کرد به گذرواژه‌های صاحبان حساب‌های کاربری نفوذ کند. در این گزارش که به‌واسطه‌ی رسانه‌ها از جمله روزنامه‌ی گاردین دیده می‌شود، ردپای نفوذگرانی که تحت حمایت دولت هستند دیده می‌شود، اگرچه هنوز مشخص نیست که چه اتفاقی افتاده است.

هر عضو مجلس از جمله نخست وزیر ترزا می و وزرای کابینه،‌ یک حساب کاربری برای انجام امور رسمی با موکلان خود دارند. با توجه به یک اطلاعیه رسمی که اظهار کرد کاربران در پیروی از راهنمایی‌های خوبی که سرویس رایانه‌ای مجلس ارائه کرده است، موفق نبوده‌اند، در نهایت فقط ۱ درصد از ۹ هزار حساب کاربری به خطر افتاده‌اند. تعدادی از مفسران در آن زمان سوال کردند که چرا این راهنمایی‌ها اختیاری بودند و گذرواژه‌های قوی و یا احراز هویت‌ ۲ مرحله‌ای امن‌تری اجباری نبوده است. هر یک از این شیوه‌ها انجام حمله‌ی جست‌وجوی فراگیر به حساب‌های کاربری را سخت‌تر می‌کند.

جالب است که گفته می‌شود مهاجمان به دنبال این نفوذ حملات فیشینگ صوتی را راه‌اندازی کرده و سعی کردند تا کاربران را فریب دهند که از پشت تلفن اطلاعات ورود به سامانه‌ی خود را اعلام کنند. در آن زمان یک رایانامه به صاحبان حساب‌های کاربری مجلس فرستاده شد که حاوی متنی به شرح زیر بود: «این بعد از ظهر، ما گزارش‌هایی از کاربران مجلس دریافت کردیم که به آن‌ها تلفن شده بود و نام‌ کاربری مجلس و گذرواژه‌ی آن‌ها را پرسیده بودند. تماس‌گیرنده به کاربران می‌گویند که آن‌ها از کارکنان سرویس رایانه‌ای هستند و می‌خواهند در رابطه با حمله‌ی سایبری به آن‌ها کمک کنند. این تماس‌ها از طرف سرویس رایانه‌ای نیستند. ما هرگز گذرواژه‌ی شما را نخواهیم پرسید.»

ارتباطی بین این حادثه با موقعیت سیاسی تهران وجود دارد، زیرا رئیس جمهور دونالد ترامپ در حال تدارک اقداماتی برای شکستن یک معاهده‌ی هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران است. کشورهای اروپایی، از جمله انگلیس، به دنبال حفظ وضعیت فعلی و برنامه‌ی جامع اقدام مشترک هستند. لازم به ذکر است که هنوز هیچ نظر رسمی مبنی‌بر انتساب حمله‌های مجلس ژوئن به یک کشور خاص و علی‌الخصوص ایران وجود ندارد.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امن

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

ایران به حمله‌ی سایبری به مجلس انگلیس در ماه ژوئن متهم شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *