باج افزار

باج‌افزار‌ها گونه‌ای از بدافزارها هستند که دسترسی به سیستم را محدود می‌کنند و ایجادکننده آن برای برداشتن محدودیت درخواست باج می‌کند. برخی از انواع آنها روی فایل‌های هارددیسک رمزگذاری انجام می‌دهند و برخی دیگر ممکن است به سادگی سیستم را قفل کنند و پیام‌هایی روی نمایشگر نشان دهند که از کاربر می‌خواهد مبالغی را واریز کنند. باج‌افزارها ابتدا در روسیه مشاهده شدند اما اخیراً تعداد حملات باج‌افزارها به کشورهای دیگر از جمله استرالیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است.

نحوه عملکرد

باج افزارها از طرق مختلف مانند کرمها منتشر می‌شوند و پس از نصب و اجرا شروع به اعمالی مانند رمزگذاری هارد دیسک می‌کنند. باج افزارهای پیشرفته تر با استفاده از کلید عمومی فایلها را رمز نگاری می‌کنند و کلید خصوصی لازم برای بیرون آوردن فایلها از حالت رمز شده تنها در دستان طراح باج افزار است. کاربر برای باز کردن فایلهایش مجبور به پرداخت وجه به حساب طراح باج افزار می‌شود. برخی دیگر از باج افزارها رمزگذاری انجام نمی‌دهند، بلکه از روش‌های دیگری مثل اختصاص پوستهٔ سیستم عامل به خود و یا تغییر رکوردهای مربوط به بوت استفاده از سیستم را مختل می‌کنند.

باج افزارها برای دریافت پول از کاربر پیام‌های مختلفی به او نمایش می‌دهند. به عنوان مثال پیام فعال سازی سیستم عامل ویندوز را نمایش می‌دهند که می‌گوید ویندوز به فعال سازی مجدد نیاز دارد، یا اینکه پیامی مبتنی بر پیدا شدن داده‌های غیرقانونی نظیر نرم‌افزارهای کرک شده یا پورنوگرافی کودکان به کاربر نمایش می‌دهند و کاربر را از پیگرد قانونی می‌ترسانند.

کاربر جهت بازیابی فایلها و حذف پیامهای باج افزار می‌بایست مبلغی را پرداخت کند. این مبلغ اغلب به روشی از کاربر گرفته می‌شود که قابل باز پس گیری نباشد. مثلاً از طریق پیام کوتاه شارژی یا سیستم یوکش. به تازگی استفاده از پول الکترونیکی بیت کوین مرسوم تر شده است.

چه اطلاعاتی در مورد باج افزار مورد نیاز ما می باشد؟

باج افزار ها در همه جا می توانند وجود داشته باشند و روز به روز در حال گسترش هستند. تمامی سیستم عامل ها (Windows, Mac OS X, Linux) و همچنین موبایل ها (Android) را هدف قرار میدهند. به راحتی با بازنمودن یک Attachment از ایمیل، کلیک بر روی یک لینک و یا نصب برنامه، شما را هدف قرار داده و بر روی سیستم شما نصب می شوند و حتی می توانند از سایت های معتبر نیز وارد سیستم شما شوند بدین صورت که آن سایت معتبر از بنر های تبلیغاتی استفاده نموده و فرد یا شرکت مورد تبلیغ از طریق شبکه تبلیغاتی باج افزار یا بدافزار را وارد سیستم شما نماید.

هکر ها به راحتی می توانند ذهن کاربران را معطوف به دانلود یا بازنمودن فایل، عکس یا برنامه ای جذاب و محبوب نمایند. نکته مهم این است که پاک نمودن باج افزار حتی توسط بهترین آنتی ویروس ها دردی از شما دوا نخواهد کرد زیرا پس از نصب باج افزار تمامی فایل های شما رمز نگاری شده و امکان رمز گشایی آن به صفر می رسد و در نهایت با پیغامی از شما در خواست مبلغی در جهت در اختیار دادن کلید رمز گشایی می کنند. مطابق با تحقیقات انجام شده ۲۰ درصد کسانی که در جهت رمز گشایی فایل های خود پول پرداخت کرده اند که البته شامل شرکت های ایرانی نیز می شود، فایل هایشان رمز گشایی نشده است.

در صورتی که سیستم های شما توسط باج افزاری مورد حمله قرار گرفت به تنهایی امکان بازگرداندن آن فایل ها را نخواهید داشت. شما دو راه حل دارید. راه اول پرداخت وجه مورد درخواست هکر می باشد که البته ریسک آن بسیار بالا بوده چون این پرداخت هیچ ضمانتی نخواهد داشت و البته شما در آینده نیز مورد هدف آن هکر قرار خواهید گرفت. راه حل دوم تماس با ما در جهت بررسی فایل های رمز نگاری شده می باشد.

پیشنهاد می کنیم قبل از آنکه به دام چنین باج افزارهایی بیافتید و تمامی اطلاعات شما از بین برود از بسته حمایتی بدافزار استفاده نمایید.

بسته حمایتی باج افزار شرکت نماد امن شامل بهترین راه حل ها و ابزار ها به منظور ایمن سازی شبکه شما می باشد. از اواسط سال ۱۳۹۵ ما این بسته حمایتی را به منظور مبارزه با قفل های رمز نگاری شده یا Cryptolocker ساختیم و از آن موقع تا به حال سعی در بهبود این بسته حمایتی با گسترش انتشار بدافزار ها و باج افزار ها کرده ایم. اطلاعات بیشتر …

بسته حمایتی باج افزار
سالیانه / نصب مجدد تنها ۳۰ هزار تومان
۱ کامپیوتر ۳۹۰.۰۰۰ تومان
۲ کامپیوتر ۴۹۰.۰۰۰ تومان
۳ کامپیوتر ۵۹۰.۰۰۰ تومان
۴ کامپیوتر ۶۹۰.۰۰۰ تومان
۵ کامپیوتر ۷۹۰.۰۰۰ تومان
۶ کامپیوتر ۸۹۰.۰۰۰ تومان
۷ کامپیوتر ۹۹۰.۰۰۰ تومان
۸ کامپیوتر ۱.۰۹۰.۰۰۰ تومان
۹ کامپیوتر ۱.۱۹۰.۰۰۰ تومان
۱۰ کامپیوتر ۱.۲۹۰.۰۰۰ تومان

باج افزار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *