سناتور آمریکا مبلغ هزینه شده توسط اف‌بی‌آی برای رمزگشایی آیفون را فاش کرد. با وجود این که فرض می‌شد اطلاعات محرمانه مانده است، به لطف اشتباه سناتور فاینستاین اکنون عدد فاش شده است. اف‌بی‌آی فاش نمی‌کرد که چگونه آن‌ها موفق به شکستن قفل آی‌فون مهاجمان سان‌برناردینو شدند، اما به نظر می‌رسد آن‌ها ۹۰۰ هزار دلار را صرف انجام این کار کرده‌اند.

نبرد بین اف‌بی‌آی و اپل روی این آیفون خاص، بسیار سخت و آشفته بود. اف‌بی‌آی اپل را متهم می‌کرد که همه‌ی کاری که می‌توانسته را برای کمک انجام نداده‌ و اپل می‌گفت هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد چرا که تمام داده‌ها به نحوی رمزنگاری شده که حتی خود آن‌ها نیز نمی‌توانند آن را باز کنند.

همان‌طور که نبرد ادامه می‌یافت، مشخص بود که اپل قرار نیست حتی حرکت کوچکی هم برای کمک انجام دهد به این دلیل که نمی‌توانست. بنابراین، اف‌بی‌آی به سراغ روش دیگری رفت و موفق به دریافت داده‌ها از دستگاه شد. با وجود این‌که از اف‌بی‌آی شکایت شد که روش‌های آن را فاش کند، این سازمان حاضر به‌ اشتراک‌گذاری این اطلاعات نبود و اعلام کرد که هنوز می‌توانند از این روش برای موارد دیگر استفاده کنند. برای همه سوال بود که این سازمان چقدر در این عملیات هزینه کرده است. با وجود انتشار حدود ۱۰۰ صفحه از اسناد در پاسخ به درخواست آزادی اطلاعات قانونی، مجموع پرداختی آن‌ها محرمانه باقی مانده بود.

یک اشتباه صادقانه؟
با توجه به گزارش CNBC، سناتور دایان فاینستاین، عضو دموکرات کمیته قضایی سنا، هزینه را به اشتباه فاش کرده است. او در طول یک جلسه‌ی نظارت کمیته قضایی مجلس سنا، روز چهارشنبه وقتی در حال پرسیدن سوال از رئیس اف‌بی‌آی جیمز کامی بود گفت: «من خیلی شگفت‌زده شدم وقتی سان‌برناردینو اتفاق افتاد و شما اجازه دادید دستگاه را رمزگشایی کنند و پس از آن اف‌بی‌آی می‌بایست مبلغ ۹۰۰ هزار دلار برای این نفوذ هزینه می‌کرد.» با وجود صرف این مقدار پول، اف‌بی‌آی اقرار کرد که جزئیات قابل توجهی از دستگاه بازیابی نشده است. البته این نظریه هم وجود داشت که وقتی تیراندازها تلفن‌ها و درایوهای رایانه‌ی خودشان را نابود کردند، بنابراین بعید است که چیزی بر روی یک تلفن همراه باقی گذاشته باشند.

منبع: asis

درباره نماد امن

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

بالاخره هزینه‌ی اف‌بی‌آی برای رمزگشایی آیفون افشاء شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *