یک برنامه‌نویس روسی، نویسنده‌ی تروجان Citadel به جرم خود اعتراف کرد. این تروجان برای سرقت حساب‌های بانکی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

مارک وارتانیان که با نام Kolypto نیز شناخته می‌شود، سال قبل در نروژ دستگیر و یک ماه بعد به آمریکا تحویل داده شد. او به کلاه‌برداری سایبری متهم شده و جرم خود را پذیرفته است. او به ۱۰ سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه محکوم شده است. اجرای حکم او در ماه ژوئن شروع خواهد شد.

یکی از مأموران FBI در توضیحات خود گفت: «ما باید هزینه‌های سنگینی را به مهاجمان سایبری تحمیل کنیم. آن‌هایی که فکر می‌کنند توسط مرزهای جغرافیایی محافظت شده‌اند و می‌توانند هرگونه حمله‌ای را علیه شهروندان آمریکایی انجام دهند. این موضوع تعهد و پافشاری FBI را در تعقیب مهاجمان سایبری نشان می‌دهد و به‌عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند تا نفوذگران کمتر با استفاده از بدافزار، شهروندان آمریکایی را هدف قرار دهند.»

اگر کمی به حافظه‌ی خود فشار بیاورید، تروجان Citadel را به خاطر خواهید آورد چرا که این بدافزار در سال ۲۰۱۱ ظهور کرد. این ترجان سامانه‌های ویندوزی را آلوده کرده و اطلاعات مالی و کارت‌های اعتباری قربانیان را به سرقت می‌برد و در ادامه از این اطلاعات برای بدست آوردن پول نقد استفاده می‌کند. تروجان Citadel می‌تواند عملیات جاسوسی انجام داده و پرونده‌های قربانی را برای دریافت باج در اختیار بگیرد.

به گفته‌ی دادستان آمریکا، در این بازه‌ی زمانیِ طولانی، تروجان توانسته بیش از ۱۱ میلیون رایانه را آلوده کرده و از حساب‌های بانکی ۵۰۰ میلیون دلار کلاه‌برداری کند. در گزارشی آمده است: «در بازه‌ی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ وارتانیان در اوکراین و در سال ۲۰۱۴ در نروژ ساکن بود و به توسعه، بهبود و توزیع تروجان Citadel می‌پرداخت.»

امروزه تروجان‌های بانکی مختلفی در حوزه‌ی اندروید وجود دارد و می‌توان گفت تروجان Citadel مبتنی بر تروجان بانکی ZeuS بوده است. تروجان Citadel اولین موردی است که در قالب بدافزار به‌عنوان سرویس در انجمن‌های روسی در وب تاریک به فروش می‌رسید و حتی کد منبع آن نیز در اختیار خریداران قرار می‌گرفت.

منبع: asis

درباره نماد امن

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

تروجان بانکی Citadel عامل سرقت ۵۰۰ میلیون دلار از حساب‌های بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *