پروژه‌ی Tor گفت:‌ «ما بسیار مشتاق بودیم که نسل بعدی سرویس‌های onion را ارائه دهیم! ما به مدت ۴ سال بی‌وقفه روی این پروژه کار کردیم و دوهفته پیش با انتشار اولین نسخه‌ی آلفا، رسماً آن را راه‌اندازی کردیم.»

منظور از یک سرویس Onion چیست؟
احتمالاً شما با سرویس‌های onion سنتی آشنا هستید؛ وب‌گاه‌های کوچک سرگرم‌کننده‌ای که شبیه nytimes۳xbfgragh.onion هستند. این انواع خاص از سرویس‌های onion از حدود ۱۰ سال پیش به وجود آمده‌اند و برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از نمونه‌های استفاده از این نوع onion را در زیر می‌بینید:
• سازمان‌های خبری از آن‌ها برای آشکارسازی اطلاعات محرمانه استفاده می‌کنند (نرم‌افزار SecureDrop را ببینید).
• وب‌گاه‌ها از آن‌ها برای جلوگیری از سانسور و ارائه‌ی یک دروازه‌ی ایمن برای کاربران خود استفاده می‌کنند (به عنوان مثال موسسه‌ی خصوصی Nonprofit).
• سامانه‌های ارز مجازی از آن‌ها برای انجام تراکنش‌های محرمانه و استخراج ارز مجازی استفاده می‌کنند.
• مردم در صورت استفاده از NAT یا آی‌پی پویا، از آن‌ها برای ارائه‌ی دستاوردهای خود و آدرس onion پایدار استفاده می‌کنند.
توسعه‌دهندگانِ پروژه‌‌ی Tor معتقدند، این‌که کاربران قادر باشند افکار واقعی خود را صراحتاً بیان کرده و مطالب مورد نظر خود را با حفظ حریم خصوصی منتشر کنند به همان اندازه که بتوانند در وب بگردند، اهمیت دارد، و بنابراین آن‌ها سرویس‌های onion را به عنوان یکی از بخش‌های حیاتی اینترنت در نظر می‌گیرند.

Ripe چیست؟
همان‌طور که قبلاً ذکر شد، سامانه‌های onion بیش‌از ۱۰ سال است که وجود دارند و دیگر دوره‌ی آن‌ها رو به اتمام است. بنابراین در این‌جا نتایجی که پیشرفت‌های نسل بعدی سرویس‌های onion فراهم می‌کنند، ذکر شده است.
پروژه‌ی تور در گزارش معرفی سرویس جدید اعلام کرده‌ است: «در سمت رمزنگاری، ما به دنبال الگوریتم‌های رمزنگاری جدید و طرح‌های احراز هویت بهبودیافته هستیم. در پایان پروتکل، ما سامانه‌ی دایرکتوری را دوباره طراحی کردیم تا از نشت اطلاعات جلوگیری کنیم و سطح حملات سراسری را کاهش دهیم. به عنوان مثال، آیا شما می‌دانید که در سامانه‌ی onion قدیمی، این شبکه می‌تواند از سرویس‌های onion شما آگاهی پیدا کند؟ با استفاده از نسل بعدی طراحی، آدرس onion شما کاملاً محرمانه باقی می‌ماند و فقط برای شما و کسانی که شما تأیید می‌کنید آشکار می‌شود.»
اکنون، از دید یک مهندس، این پروتکل جدید راهی است که بیشتر توسعه‌پذیر بوده و پایه‌ی کد واضح‌تری دارد؛ و در نهایت از دیدگاه یک کاربر مشتری، تنها چیزی که تغییر کرده این است که سرویس‌های onion جدید بزرگ‌تر و بهتر هستند و در واقع آدرس‌های طولانی‌تر به ازای هر سرویس مبتنی بر onion عرضه می‌شود برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی جزئیات زیرساخت onion، می‌توانید ویژگی‌های فنی این سامانه‌ی جدید را در وب‌‌گاه تور بررسی کنید.
در کل، سامانه‌ی جدید onion به خوبی بهبود یافته و بسیاری از اشکالات طراحی قبلی را رفع کرده و یک پایه‌ی مستحکم برای قابلیت‌های onion آینده ایجاد کرده است. هم‌چنین پیش‌نهاد می‌شود نسخه‌ی آلفای مرورگر Tor را که اخیراً منتشر شده، بررسی کرده و آن‌را امتحان کنید. »

وبژگی‌های جدید در راه هستند!
این فقط آغاز راه است، بنابراین اجازه دهید درباره‌ی آینده صحبت کنیم.
پروژه‌ی Tor قصد دارد همین‌طور که کد فعلی بیشتر تثبیت می‌شود، ویژگی‌هایی مانند کلیدهای سرویس برون‌خط یا آفلاین، احراز هویت کارخواه پیشرفته، یک رابط درگاه کنترل، الگوریتم‌های محافظ پیشرفته، سامانه‌های نام‌گذاری ایمن، آمار، پشتیبانی از زنجیره‌ی بلوک (یا بلاک‌چین که تبدیل به کارآمدترین فناوری مرتبط با بیت‌کوین شده است )، منطق هوش مصنوعی و یک رابط واقعیت مجازی را به سرویس onion جدید اضافه کند. اما این کار را به آرامی این کارها را انجام خواهند داد، زیرا کارهای زیادی برای انجام دادن و اشکالات زیادی برای وصله کردن وجود دارند.
علاوه‌بر این، توسعه‌دهندگان onion نمی‌خواهند ثبات انجمن فعلی را برهم بزنند، بنابراین هنوز قصد ندارند سامانه‌ی قدیمی را از رده خارج کنند. در واقع، تا مدتی سامانه‌ی قدیمی به عنوان گزینه‌ی پیش‌فرض باقی خواهد ماند، تا زمانی که کاربران ثابت Tor به onion نسل جدید منتقل شوند و پروژه‌ی Tor آسیب‌پذیری‌ها را وصله کرده و ویژگی‌های جدید اضافه کند. آن‌ها قصد دارند پس از گذشت چند وقت سامانه‌ی جدید را پیش‌فرض قرار دهند. سپس در چند سال آینده وقتی جامعه تغییرات را پذیرفت، آن‌ها به تدریج سامانه‌ی قدیمی را از رده خارج خواهند کرد، اما انتظار نمی‌رود در آینده‌ی نزدیک این اتفاق رخ دهد.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امن

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نسل جدید سرویس‌های onion

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *