قبلاً در همین وب‌گاه خبرهای متعددی را در مورد احتمال نفوذ و دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر کردیم. در ادامه مشخص شد مهاجمان سایبری توانسته‌اند به سامانه‌های رأی‌گیری در ۳۹ ایالت نفوذ کنند. در حال حاضر گزارش‌ها حاکی از این است که ابعاد این نفوذ بسیار گسترده‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کردیم.

براساس گزارشی که اخیراً توسط بلومبرگ منتشر شده، نفوذگران توانسته‌اند به دو برابر سامانه‌هایی که قبلاً فکر می‌کردیم نفوذ کنند. عددی که قبلاً تصور می‌شد، نفوذ به ۳۹ ایالت بود. آن‌ها حداقل توانسته‌اند در یک ایالت به پایگاه داده‌های مالی متعلق به پویش‌های انتخاباتی دسترسی داشته باشند. مقامات آمریکایی که از این نفوذ باخبر شدند، معتقدند تغییر این داده‌ها و اطلاعات نمی‌تواند در نتایج انتخابات تأثیری داشته باشد ولی این نفوذ به‌قدری گسترده بوده که رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما را وادار کرده تا با کرملین تماس گرفته و از این مسئله شکایت کند.

دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چند ماه است که ثابت شده و اوباما تقریباً از ماه نوامبر سال گذشته، روسیه را در مورد این مسئله تحریم کرده است. گروه‌های مختلفی از آن زمان تاکنون، بررسی این موضوع را برعهده گرفته‌اند که یکی از آن‌ها گروه مربوط به رئیس جمهور جدید آمریکا، دونالد ترامپ است.

هشداری که به آن بی‌توجهی شد
گزارش‌هایی که متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا بود و چندی پیش توسط یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شد، نشان می‌دهد که دولت روسیه تلاش کرده تا سامانه‌های رأی‌گیری آمریکا از جمله‌ پایگاه داده‌ها را مورد نفوذ قرار دهد و در این زمینه موفق نیز بوده است. در نسخه‌ی اصلی این گزارش اشاره شده نفوذگران سعی داشتند پیش از روز انتخابات، نزدیک به ۱۲۲ سامانه‌ی محلی رأی‌گیری را از کار بیندازند و به آن‌ها نفوذ کنند.

به‌رغم تمامی هشدارهایی که توسط وزارت امنیت داخلی آمریکا صادر شده بود تا از سامانه‌های رأی‌گیری حفاظت‌های بیشتری در برابر نفوذ صورت گیرد، مشاوران این سامانه‌ها به این توصیه‌ها و هشدارها بی‌توجه بوده‌اند. این وزارت‌خانه تا جایی پیش رفته بود که از سامانه‌های رأی‌گیری کشور به‌عنوان زیرساخت‌های حیاتی یاد کرده بود.

کرملین نیز به‌نوبه‌ی خود هرگونه دخالت در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده است. هرچند ولادیمیر پوتین اخیراً اعتراف کرده است افراد میهن‌پرست روسی می‌توانند در دفاع از حقوق این کشور به سامانه‌های رأی‌گیری آمریکا حمله و به آن‌ها نفوذ کرده باشند. علاوه بر تمامی این‌ها، مشخص شده یک گروه نفوذ با نام Fancy Bear که توسط دولت روسیه حمایت می‌شود، به رایانامه‌های چند نفر از حزب دموکرات نفوذ کرده و رایانامه‌ها را به حالت برخط منتشر کرده‌اند.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امن

“نماد امنیت وب” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

نفوذ روسیه به سامانه‌های رأی‌گیری آمریکا از آن چیزی که فکر می‎کردیم گسترده‌تر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *