دولت انگلیس کره شمالی را به خاطر حمله‌ی باج‌افزار گریه که یک سوم از بیمارستان‌های انگلیس را تحت تاثیر قرار داد، متهم کرد.
وزیر امنیت، بن والاس، به رادیو بی‌بی‌سی گفت: «ما معتقدیم که این حمله از سوی یک کشور خارجی اتفاق افتاده است.»
او گفت: «ما معتقدیم که کره شمالی کشوری است که در این حمله‌ی جهانی شرکت داشته است و دولت با احتمال زیادی در این مورد اطمینان دارد.»
حمله‌ی گسترده‌ی باج‌افزار گریه بیش از ۳۰۰ هزار رایانه را در ۱۵۰ کشور تحت تاثیر قرار داد، از جمله خدمات سلامت ملی انگلیس، شرکت اعتبارسنجی آمریکایی فدکس و کارخانه‌ی خودروسازی هوندا.
بدافزار گریه یک باج‌افزار است که تمام پرونده‌های ذخیره‌شده در سامانه‌ی شما را رمزنگاری می‌کند، و اگر شما بخواهید این پرونده‌ها را رمزگشایی و بازیابی کنید باید مبلغ ۳۰۰ دلار در قالب بیت‌کوین پرداخت کنید.
طبق گزارش دفتر حساب‌رسی ملی انگلیس، رایانه‌های ۸۱ گروه بیمارستانی در سراسر انگلیس از تعداد کل ۲۳۶ گروه، تحت تاثیر قرار گرفتند.
حمله‌ی باج‌افزار گریه باعث ایجاد مشکلات بسیاری در خدمات سلامت ملی انگلیس شد، در نتیجه‌ی این حمله قرار ملاقات‌های پزشکی ۱۹٫۵ هزار بیمار لغو گردید و تقریبا ۶۰۰ پزشک عمومی تحت تاثیر قرار گرفتند.
دفتر حساب‌رسی ملی انگلیس تایید کرد بیشتر تسهیلاتی که تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند سامانه‌عامل ویندوز ۷ را اجرا می‌کردند که به‌روزرسانی نشده بودند.
امیاس مورس، رئیس دفتر حساب‌رسی ملی انگلیس گفت: «این یک حمله‌ی نسبتا ابتدایی بود و این امکان وجود داشت که با پیروی از بهترین اقدامات امنیتی فناوری اطلاعات پایه‌ای، خدمات سلامت ملی بتواند از آن جلوگیری کند.»
وی افزود: «تهدیدات سایبری بسیار پیشرفته‌تر از باج‌افزار گریه وجود دارد، بنابراین وزارت بهداشت و خدمات سلامت ملی باید با همکاری هم اقداماتی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که خدمات سلامت ملی در برابر حملات آینده بهتر محافظت می‌شود.»
متاسفانه توصیه‌های متعددی در مورد امنیت سایبری، به ویژه درباره‌ی به‌روزرسانی‌های امنیتی، در خدمات سلامت ملی نادیده گرفته شده است.
به گفته‌ی دان تیلور، رئیس امنیت رایانه‌ای خدمات سلامت ملی، این حمله یک درس وحشتناک برای سازمان خدمات سلامت ملی بود، و این سازمان چیزهایی زیادی از حمله‌ی باج‌افزار گریه یاد گرفت.
تیلور حمله‌ی باج‌افزار گریه را به عنوان «یک حمله‌ی بین‌المللی در یک مقیاس بی‌سابقه» تعریف کرد.
او گفت:‌«خبر خوب این است که طبق گزارش دفتر حساب‌رسی ملی انگلیس، سازمان‌های آسیب‎‌دیده‌ی انگلیسی هیچ هزینه‌ای پرداخت نکردند. دولت انگلیس هنوز هم تاثیر فعلی حمله‌ی باج‌افزار گریه را ارزیابی می‌کند، این دولت هنوز هم نمی‌داند که هزینه‌ی این اختلال در خدمات چقدر بوده است.»
بلافاصله پس از حمله‌ی باج‌افزار گریه، بسیاری از شرکت‌ها و کارشناسان امنیتی، این باج‌افزار را به گروه نفوذ پیشرفته‌ی کره شمالی نسبت دادند.

کانال اخبار فناوری اطلاعات نماد امن

منبع: asis

درباره نماد امن

“نماد امن” به عنوان یکی از شرکت های پیشتاز در زمینه امنیت نرم افزار و سرویس های تحت وب، با ارائه سرویس های امنیتی برای تمامی کسب و کار ها و دارای نمایندگی شرکت Acunetix (اکوانتیکس) بعنوان محبوب ترین اسکنر امنیتی black box در دنیا، ایمنی وب سایت شما را در مقابل حمله هکر ها تضمین می کند.

‌‌دولت انگلیس حمله‌ی باج‌افزار گریه را به کره شمالی نسبت می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *